10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

kolor farb
Rate this post

Wybór koloru jednej farby na wszystkie ściany nie jest aż tak skomplikowany jak próba połączenia 2-3 barw, aby uzyskać na przykład wnętrze w stylu eklektycznym. Jednakże dobieranie kolorów farb nie jest łatwe, ponieważ zestawienia, które pasują na przykład na dywanie dekoracyjnym na ścianach wcale już tak dobrze nie muszą wyglądać. Ponadto ściany to duże połacie powierzchni, więc aby mieć ładne mieszkanie trzeba też zachować harmonię w kolorystyce ze stylem, w jakim wnętrze urządziliśmy. Jak umiejętne łączenie kolorów farb pomoże nam odnieść sukces w malowaniu?

 

10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb:

 

1.Jasne kolory optycznie powiększają, ciemne kolory zwężają. Także ciepłe barwy mogą powiększyć pomieszczenie, a z kolei zimne będą sprawiać, że pokój będzie nie tylko chłodny, ale i mniejszy niż w rzeczywistości jest.

 

2.Kolorem można zmienić proporcje każdego pomieszczenia. Przykładowo malując pokój o kształcie prostokąta można krótszą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor, wtedy pokój będzie wydawał się bardziej kwadratowy i ciaśniejszy.

 

3.Błędy w wyborze można korygować jasnymi kolorami. Sprawdzając próbniki kolorów można odnieść wrażenie, że ten mocny kolor będzie idealny. Ale kiedy już pomaluje się ścianę może on być zbyt intensywny. Aby go przygasić można pomalować ścianę warstwą farby podkładowej.

 

4.Powyższy trick przyda się też, gdy chcemy użyć ciemniejszych i jaśniejszych odcienie w jednym pomieszczeniu. Malując ściany na przykład na niebiesko można dwie z nich pokryć jeszcze farbą podkładową, aby uzyskać dwa odcienie, ale w tej samej gamie kolorystycznej. Taki trick zapewni nam harmonię kolorów.

 

5.Wybierając kilka kolorów do pomieszczenia warto sprawdzić czy mają taki sam poziom nasycenia.

 

6.Warto też wybrać barwę przewodnią, czyli jeden kolor, który będzie wiodący, ale też będzie stanowił bazę dla reszty kolorów.

 

7.Trójwymiar trudno jest osiągnąć kolorem farby. Wbrew pozorom dobieranie kolorów, aby uzyskać efekt trójwymiaru jest bardzo trudne. Lepiej skupić się na wykończeniach na przykład matu i połysku. Bawiąc się wykończeniem łatwiej uzyskać taki efekt.

 

8.W przestrzeniach otwartych dobrze jest zaakcentować kolorem różne strefy, ale musi to być kolor w tej samej tonacji lub po prostu wybieramy tę samą farbę, ale jedną część pomieszczenia rozjaśniamy warstwą farby pokładowej.

 

9.Rozróżnianie barwowych przejść można podkreślić dekoracjami np. stiukiem.

 

10.Połączenie farby na ścianie i tapety wyjdzie korzystnie tylko wtedy, gdy na tapecie powtarza się kolor, na który pomalowana jest reszta ścian.