5 pomysłów na tani ogród. Piękny ogród małym kosztem

tani ogród
Rate this post

Jeśli już spełniło się Twoje marzenie i wreszcie masz swój mały domek z ogrodem, musisz zacząć go urządzać po swojemu! Nie tylko przy urządzaniu, ale i przy eksploatacji ogródka warto wykorzystywać kilka przydatnych lifehacków.

 

  1. Wykorzystuj resztki z budowy domu. Wokoło domu na pewno znajdziesz niepotrzebne kamienie, kawałki cegieł, deski. Wykorzystaj je do wytyczania rabat, umacniania krzewów i drzew, czy wykonywania prostych, ale efektownych ozdób do ogrodu. Przekonaj się, jak wspaniale mogą wyglądać różnej wielkości kamienie pomalowane kolorowymi niezmywalnymi farbkami!

 

Pomysł na tani ogród

 

  1. Zapoznaj się z warunkami swojego ogrodu. Nie kupuj roślin, które nie mają szans przetrwać u Ciebie na przykład ze względu na zbyt słabe oświetlenie. Wybierz raczej te, które dobrze czują się w cieniu – rozkwitając, będą stanowiły wspaniałą ozdobę dla ogródka!

 

  1. Korzystaj z wyhodowanych nasion. Pierwsze rośliny będzie trzeba zakupić, ale może uda Ci się dostać nasiona lub sadzonki w prezencie od kogoś, komu w tym roku obrodziły? Zapytaj znajomych! Gdy uda Ci się wyhodować roślinę, wykorzystaj jej nasiona, zbierz je i wysiej ponownie. W ten sposób w krótkim czasie uda Ci się uzyskać naprawdę bujną roślinność.

 

  1. Korzystaj z naturalnych nawozów i deszczówki. Aby zaoszczędzić na podlewaniu ogródka, ustaw w ogrodzie wielką balię na deszczówkę i z niej czerp darmową wodę do podlewania. Zgrabione liście i skoszoną trawę składaj jako kompost, który następnie wykorzystasz do nawożenia swoich kwiatów i warzyw!

 

  1. Kupuj tańsze sadzonki. Wybieraj rośliny ze szkółek, a nie z marketów ogrodniczych. Korzystaj z różnych wyprzedaży i promocji, które obowiązują również w działach ogrodniczych. Możesz też kupować przez Internet, co znacznie obniży koszty zakupu sadzonek!

 

W urządzaniu pięknego, ale niedrogiego ogrodu istotnych jest kilka rzeczy: korzystanie z tego, co daje natura, oszczędne planowanie ogrodu i projektowanie z dużym wyprzedzeniem, bez pośpiechu, a także nasza niczym nieograniczona kreatywność. Wiele rzeczy, których nie można już wykorzystać w domu, może posłużyć jako ozdoba do ogrodu – deski starej komody przerobione na deskę ogrodową, zużyte żarówki jako doniczki na sadzonki, stare kamienie, wiadro bez uchwytu i wiele innych. Przy odrobinie dobrych pomysłów można urządzić naprawdę piękny ogród małym kosztem! Taki ogródek jest też dużo przyjemniejszy dla oka i daje więcej satysfakcji niż ustawione w ogrodzie gadżety zakupionych w popularnym markecie. W takim ogródku naprawdę miło spędza się czas!