Budowa domu czy remont starego? Co się bardziej opłaca?

budowa nowego domu
5 (100%) 1 vote

Stare domki na wsi często uwodzą swoim urokiem osoby poszukujące spokoju i oddechu od pędu wielkiego miasta. Równie często jednak wymagają one renowacji przed wprowadzeniem się do nich – bywają zaniedbane. W takim wypadku pojawia się pytanie – czy lepszym pomysłem jest remont starego domu, czy budowa nowego.

Zalety starych domów

Niewątpliwą zaletą domu, który już stoi, jest fakt, iż są do niego doprowadzone wszystkie media, nie trzeba więc martwić się o sprawy urzędowe związane z pozwoleniami. Jeśli poszukujesz domu do zamieszkania od razu, możesz wprowadzić się do starego budynku i stopniowo go remontować. Często również bywa tak, że stare budynki są o wiele bardziej oryginalne i ciekawsze niż budowane współcześnie – jest to ogromną zaletą, bo daje możliwość znalezienia niezwykle efektownego domu. Kupując dom, mamy również ułatwione kwestie prawne, ponieważ nie trzeba starać się o pozwolenia na budowę w urzędach.

Jak ze starego domu zrobić nowy, czyli nie tylko zalety

Stare domy to niestety równie często wiele problemów. Wszystko zależy oczywiście od stanu budynku, jednak może być to kosztowna inwestycja. Bywa, że już po rozpoczęciu prac dom sprawia wiele niespodzianek, przez co nawet z przygotowanym kosztorysem remontu domu kwestie się komplikują, a koszty rosną. Sprawdzić należy przede wszystkim stan instalacji, drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, okien (polecamy okna marki Oknoplast) czy elektryki.  Dodatkowo może się okazać, że stan instalacji jest na tyle zły, że należałoby je wymienić, aby nie zagrażały domownikom. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Trzeba również liczyć się z tym, że stary dom ciężko dopasować pod siebie – o wiele trudniej niż stworzenie projektu zgodnie z oczekiwaniami. Można jednak rozważyć wykonanie dobudówki do starego domu, aby zwiększyć jego powierzchnię.

Stary czy nowy?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz kupić stary dom i go wyremontować, upewnij się, że wszystko dokładnie sprawdziłeś. W przypadku, gdy budynek jest w złym stanie, o wiele bardziej opłacać się będzie budowa nowego domu – koszty remontu mogą się zbliżyć do ceny budowy lub nawet je przewyższyć.