Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?

dom jednorodzinny
Rate this post

Ładny dom z ogrodem to marzenie większości ludzi. Jego budowa wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami, których należy się podjąć, by koniec końców cieszyć się swoimi czterema kątami.

Koszty budowy domu w systemie zleconym

Jednym z pierwszych pytań, jakie pada odnośnie budowy własnego dachu nad głową to „ile kosztuje wybudowanie domu?„. W przypadku parterowego, jednorodzinnego gniazdka, które będzie całkiem ładnie urządzone jest to średnio kwota 3700 zł brutto za metr kwadratowy. Jest ona realna w systemie zleconym przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań i materiałów ze średniej półki. Za tę cenę można spodziewać się przede wszystkim funkcjonalności, podstawowego komfortu i uniwersalnej elegancji. Oczywiście nie obejmuje ona kosztów działki, projektu, niezbędnej dokumentacji oraz geodety, gdyż ich wartość jest bardzo zróżnicowana.

Od czego zacząć budowę domu?

Pierwszym etapem jest zakup działki, który nie oznacza, że można już przekopywać ziemię w celu stawiania fundamentów. Przedtem należy dopełnić kilka niezbędnych formalności. Przeanalizowanie planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy to podstawowa sprawa, którą powinno się zająć przed zakupem projektu, a najlepiej jeszcze przed wyborem działki. Jeśli ziemia nie jest objęta planem zagospodarowania, trzeba ubiegać się o wydanie warunków zabudowy.

Kolejną kwestią jest wybór projektu. Każda budowa domu od zera wiąże się z koniecznością jego zakupu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych projektów, które są tańsze, ale nie dają możliwości całkowitego spersonalizowania budynku. Rozwiązaniem na to jest wersja indywidualna, sporządzona przez architekta pod wymagania przyszłych mieszkańców. Następnym krokiem jest zgłoszenie zamiaru budowy.

Budowa domu krok po kroku

Gdy wszystkie procedury urzędowe zostaną wykonane, można zatrudniać kierownika budowy i ekipę. Pierwszy etap, czyli od zera do stanu surowego otwartego, przy dobrze zorganizowanej załodze trwa mniej więcej 3 miesiące. Rozpoczęcie prac zaczyna się od usług geodety i wyrównania terenu. Następnie ekipa przygotowuje wykop, który w zależności od sposobu realizacji (przy użyciu sprzętu bądź ręcznie) może trwać od 2 dni do tygodnia. Później następuje rozprowadzenie instalacji poziomej, po którym można stawiać fundamenty.

Gdy etap zero się zakończy, ekipa zaczyna stawiać ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne wraz z ich izolacją oraz kominy. Następnie wykonują stropy, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przed kolejnym krokiem konieczna jest 14 dniowa przerwa, po której montuje się więźbę dachową. Położenie dachu oraz jego zaizolowanie i ocieplenie to już ostatni element w przypadku stanu surowego otwartego.

W kolejnym miesiącu budowy wstawia się okna i drzwi zewnętrzne i rozprowadza się wszystkie instalacje, takie jak na przykład ogrzewanie, hydraulikę i elektrykę. Ponadto tynkowane są ściany, wylewane podłogi, stawiane ścianki działowe i układane pokrycie dachowe. W przypadku stanu surowego zamkniętego prace również trwają około 3 miesięcy z niezbędnymi przerwami na to, aby tynki i wylewki odpowiednio wyschły.

Następny kwartał to już wykańczanie domu do tak zwanego stanu pod klucz. Montowane są wówczas podłogi, malowane ściany, ponadto zakłada się armaturę i instaluje kuchnię wraz z całym sprzętem, a także wykonuje się pozostałe trwałe zabudowy. Na koniec wprowadza się wszystkie meble i oczywiście samych mieszkańców budynku.

Dobra i zgrana ekipa budowlana potrafi więc postawić dom jednorodzinny o przeciętnym metrażu w około 9 miesięcy. Czas ten oczywiście znacząco się wydłuża w momencie zdecydowania się na budowę w systemie gospodarczym. Wówczas prawdopodobieństwo ukończenia domu w tak krótkim czasie jest właściwie niemożliwe.