Jak urządzić ogród na tarasie?

ogród na tarasie
Rate this post

Taras może stanowić przedłużenie domu i pełnić funkcję kolejnego pokoju dziennego, ale też można w nim urządzić letnią jadalnię czy ogródek, w tym zimowy. Jak to zrobić, aby wykorzystać taras do maksimum, a jednocześnie go nie zagracić?

 

Taras zewnętrzny bez zabudowy

Najczęściej taras przy domu jednorodzinnym to po prostu platforma, która jest przedłużeniem domu od strony ogrodu. Można na nim urządzić miejsce do grillowania latem czy też wystawić leżaki do opalania się. Jednakże bardzo często stawia się do dekoracji rośliny w dużych donicach, które mają sprawić, że to miejsce połączy się z panującą dookoła zielenią ogrodu. Taki taras można wykorzystać na wiele sposobów, ale nie da się ukryć, że jeśli nie jest zadaszony i zabudowany ściankami (choćby przesuwnymi) to będzie można z niego korzystać tylko przy ładnej pogodzie.

 

Ogród zimowy na tarasie

Ogród zimowy można przyrównać do szklarni, ponieważ jego ściany najczęściej zbudowane są ze szklanych komponentów. Dość często także ma przeszklony dach, ale zdarza się też, że bezpośrednio nad tarasem, na którym powstaje jest inny taras lub balkon, którego strop służy za sufit, a zatem nie ma ani możliwości budowania przeszklenia od tej strony, ani potrzeby.

 

Ogród zimowy na tarasie można wykorzystać nie tylko do uprawy roślin, ale też jako miejsce do przesiadywania, zwłaszcza w chłodne dni, ponieważ co do zasady ogród zimowy ze względu na roślinny w nim hodowane musi być przez cały rok bardzo ciepłym miejscem. Dlatego potrzebny jest odpowiedni projekt i materiały, które zapewnią dostęp światła słonecznego, a jednocześnie zapewnią zachowanie stałej temperatury.

 

Najistotniejsze są jednak roślin, w końcu to ma być ogród na tarasie, w którym można przesiadywać o każdej porze roku. Nie wszystkie rośliny nadają się do hodowania w takiej zamkniętej przestrzeni. Jeśli ogród zimowy wychodzi na stronę południową i jest dobrze nasłoneczniony to najlepiej w nim się sprawdzą różne odmiany figowców jak na przykład fikus Benjamin, kalatee, oleandry, kordyliny albo zielistki.

 

W przypadku, gdy taras nie będzie mocno nasłoneczniony warto wybrać filodendrony, paprocie, bluszcze, anturium, sępolię, marantę czy difenbachię.

 

Także storczyki dobrze czują się w ogrodach zimowych, ponieważ mają stałe środowisko. Oczywiście można też na tarasie hodować różnego rodzaju kaktusy czy niektóre rodzaje cytrusów jak drzewko cytrynowe. Również gardenie czy hibiskusy świetnie się tu sprawdzą. Dlatego można powiedzieć, że wybór roślin zależy od nasłonecznienia oraz wielkości samego tarasu.