Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

projekt domu
Rate this post

Budowa własnego domu nie jest łatwym zadaniem. A do tego już na etapie wyboru projektu można napotkać trudności. Projektów gotowych jest obecnie bardzo wiele. Można też zlecić projekt wykonany indywidualnie. Jednak nie zmienia to faktu, że wybór projektu domu jest trudny zwłaszcza, gdy ma w nim mieszkać kilka osób i każda ma własne zdanie na temat tego jak budynek ma wyglądać. Jak wybrać projekt domu idealnego?

 

Zasady wyboru projektu

Na chwilę trzeba zapomnieć o osobistych preferencjach a skupić się na rzeczach najważniejszych z punktu widzenia samej budowy. Po pierwsze ważna jest działka, jej położenie, wielkość, kształt a nawet uformowanie terenu czy dostęp do drogi dojazdowej. Te elementy już determinują to jaki projekt domu będzie można wykorzystać na tym terenie.

 

Jeszcze przed zakupem działki budowlanej warto sprawdzić warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Wtedy będzie konkretnie wiadomo jakie projekty można w tym miejscu stawiać na przykład domy jednorodzinne wolno stojące, domy typu bliźniak itd.

 

Rozwiązania architektoniczne, technologie i wysokość budynku mogą także być zawarte w warunkach zabudowy. Jeśli na danym terenie można budować tylko domy parterowe to niestety definiuje to projekt do domu parterowego.

 

Indywidualne preferencje użytkownika

Kolejna ważna rzecz to źródła finansowania. Mając ograniczone środki finansowe lepiej postawić na tańszy w realizacji projekt, który można łatwo wykończyć do stanu nadającego się do zamieszkania, ale ewentualnie z możliwością rozbudowy, jeśli o tym myślimy przyszłościowo. To wiąże się też z powierzchnią domu. Obecnie buduje się domy o różnych wielkościach w zależności od budżetu inwestora, ale najczęściej są to domy o powierzchni 130-150 m kw. Trzeba się zastanowić jaka powierzchnia będzie optymalna, aby każdy mieszkaniec miał swój pokój do dyspozycji i miał wolny dostęp do łazienka, a kuchnia była na tyle duża by pomieścić wszystkich na raz.

 

Wielkość budynku wiąże się też z układem funkcjonalnym. Obecnie w domu, nawet jednorodzinnym muszą być co najmniej 2 łazienki. Najlepiej, aby przylegały one do sypialni, ale też potrzebna jest jedna choćby malutka toaleta ogólnodostępna dla wszystkich, w tym gości przychodzących w odwiedziny, a więc nie można budować jej z przejściem przez sypialnię. To tylko jeden z przykładów jak ważny jest układ funkcjonalny, aby dom był komfortowy do mieszkania.

 

Kolejna kwestia to ogrzewanie i instalacje wewnętrzne. Trendem jest budowanie eko domów, ale warto postawić na rozwiązania, na których użytkowanie będzie nas stać, a sam dom zbudować z takich materiałów, aby ciepła nie tracić. Wtedy nie będą nam potrzebne supernowoczesne technologie, które potrafią podnieść koszt budowy przeciętnej wielkości domu nawet o 100 tysięcy złotych.