Jak zaprojektować ogród przydomowy?

ogród przydomowy
Rate this post

Ogród przydomowy może doskonale spełniać rolę terenu, który przez wiele lat służyć będzie do rekreacji czy relaksu. Któż nie marzy o przyjemnej, bogatej w piękną roślinność strefie, w której można oddać się wypoczynkowi i zabawie? Jednak aby było to możliwe, konieczna jest odpowiednia aranżacja. Warto zatem wiedzieć, jak powinien wyglądać projekt ogrodu przydomowego.

 

Oczywiście każdy ogród przydomowy można z powodzeniem zaprojektować samodzielnie. Wystarczy jedynie trzymać się ściśle kilku podstawowych zasad. Na początek warto zapoznać się z odpowiednimi poradnikami, które uporządkują niezbędną wiedzę i być może zainspirują. Nim projekt ogrodu przydomowego zostanie stworzony, trzeba również przemyśleć, do czego ten teren ma przede wszystkim służyć. Inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku, gdy oczkujemy miejsca do uprawiania sportu, a innych, gdy ogród przydomowy ma być wykorzystany do urządzania przyjęć lub zwykłego relaksu przy ulubionej lekturze.

 

Projekt ogrodu przydomowego powinien uwzględniać różnego rodzaju meble i sprzęty, które każdy użytkownik wybiera wedle swych potrzeb i uznania, jednak przede wszystkich trzeba skupić się na roślinach. Te muszą być posadzone w odpowiedniej ilości – nadmiar może okazać się problematyczny wraz z każdym miesiącem ich wzrostu. Podczas sadzenia należy również wziąć pod uwagę to, by zachować odpowiednią odległość między nimi. Nie można też umiejscawiać roślin za blisko ogrodzenia, ścian budynków, altanek itp. Trzeba być także ostrożnym z pomysłami odnośnie lokowania ich na środku terenu – często okazuje się po pewnym czasie, że zabierają zbyt wiele miejsca i przytłaczają całą przestrzeń. Projektując ogród, należy pamiętać o tym, że wysokie rośliny sadzimy najbliżej zewnętrznej strony całego terenu, zaś niższe – bliżej jego centralnej części.

 

Sporym błędem, który popełnia wiele osób, urządzając ogród przydomowy, jest chęć umieszczenia na jego powierzchni jak największej ilości wszelkich możliwych typów roślin. Przesada w tej kwestii na pewno nie jest wskazana i zamiast podnosić estetykę, zapewni jedynie niepotrzebny chaos. Na wiele gatunków można zdecydować się ewentualnie wtedy, gdy dysponuje się naprawdę sporym terenem. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny chętnie rosną w swoim sąsiedztwie, dlatego może dojść do szybkiego niszczenia i problemów ze wzrostem. Projektując ogród należy więc myśleć o tym, czego potrzebuje do rozwoju konkretny gatunek i zapewnić mu odpowiednie warunki. Na koniec warto dodać, że planując całość trzeba rozważyć fakt, czy umiejscowienie poszczególnych elementów nie będzie stanowiło w przyszłości problemów np. w czasie licznych czynności pielęgnacyjnych.