O czym musisz pamiętać, zanim zaczniesz budowę domu

budowa domu
5 (100%) 1 vote

Budowa domu to naprawdę duże przedsięwzięcie. Dlatego należy się do niego dokładnie przygotować. Tym bardziej, iż zadbać będzie trzeba o wiele szczegółowych kwestii. Niezwykle ważne jest tu skompletowanie odpowiednich dokumentów. O czym zatem trzeba pamiętać, budując dom?

 

Zakup działki budowlanej

Wszystko oczywiście zaczyna się od zakupu działki budowlanej. Tu przede wszystkim przed zakupem sprawdzić należy stan prawny działki oraz to, czy do posesji doprowadzone są odpowiednie media.

 

Plany zagospodarowania przestrzennego

Niezwykle ważne jest także zapoznanie się z planami zagospodarowania przestrzennego. To w nich znajdziemy zapisy dotyczące tego, jaki typ budynków może być realizowany na danym terenie. W planach zagospodarowania znajdziemy także informację dotyczącą tego co może być budowane w najbliższym terenie.

 

Projekt budowlany

Zadając sobie pytanie od czego zacząć budowę domu nie można zapomnieć o odpowiednim projekcie budowy. Trzeba wiedzieć, że posiadanie planu budowy jest konieczne do dopełnienia wszelkich późniejszych formalności związanych z budową. Na rynku można zakupić gotowe projekty domów lub zamówić projekt indywidualny.

 

Koszty inwestorskie

Przed rozpoczęciem budowy należy dokonać analizy kosztów. Jest to niezwykle ważne. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której w połowie prac budowlanych okaże się, iż budowa domu będzie kosztować zdecydowanie więcej niż się zakładało wcześniej.

 

Pozwolenie na budowę

Jakie jeszcze dokumenty potrzebne do budowy domu będą konieczne? Oczywiście pozwolenie na budowę. Bez odpowiedniego zezwolenia żadna budowa nie może być realizowana.

 

Dokumentacja projektowa

Kolejnym krokiem jest skompletowanie pełnej dokumentacji projektowej. Składają się na nią takie elementy jak projekt budowlany, dokument świadczący o prawie do gruntu przeznaczonego na budowę, mapa geodezyjna, opis przebiegu prac budowlanych.

 

System prac budowlanych

Wybór systemu prac budowlanych jest niezwykle istotny. Może być to system gospodarczy lub system zlecony. W przypadku systemu gospodarczego inwestor osobiście realizuje część prac. W przypadku systemu zleconego wszystkie etapy budowy realizuje wynajęta firma budowlana.

 

Wybór kierownika budowy

Każda budowa łączy się z pracą kierownika budowy. Taka osoba jest konieczna w przypadku każdej budowy. Warto, aby była to osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie w tej kwestii.

 

Jak zatem widać, zanim rozpocznie się budowę domu zadbać należy o wiele elementów. Nie można zapomnieć o żadnym z nich. Warto o wszystkie kwestie zadbać bardzo szczegółowo. Dzięki temu uniknie się opóźnień w budowie.