Rośliny do małego ogrodu

mały ogród
5 (100%) 1 vote

Urządzenie małego ogrodu może być problematyczne, ponieważ nie ma w nim miejsca na dużo roślin, a z drugiej strony warto wykorzystać jego powierzchnię do maksimum. Warto jednak najpierw choćby na kartce papieru zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów, które chcemy mieć w ogrodzie np. miejsce pod grilla, ogródek z kwiatami, grządkę z warzywami itd. W ten sposób będzie łatwiej przystąpić do pracy nad ogrodem.

 

Rozplanowanie przestrzeni

Mały ogród może mieć różny układ. Czasem jest to kilka zielonych przestrzeni o małej powierzchni dookoła domu, a czasami tylko jedno poletko, na którym trzeba zaaranżować prawdziwy ogród. Sam model wykorzystanego ogrodzenia też może stanowić problem, ponieważ wysokie i szczelnie zabudowane ogrodzenie będzie zmniejszać optycznie działkę i może blokować dostęp do światła słonecznego niższym roślinom. Dlatego, jeśli za działką jest nadal teren zielony warto postawić ażurowe ogrodzenie, aby optycznie powiększyć swoją przestrzeń.

 

Jeśli mamy miejsce na zrobienie ścieżek czy zbudowanie małej altanki lub kącika do grillowania to warto wykorzystać te same materiały lub chociaż taką samą kolorystykę jaka została zastosowana w elewacji zewnętrznej domu, aby ogródek tworzył z nim ciągłość.

 

Żeby mały ogródek wyglądał dobrze warto postawić tylko na kilka elementów i kolorów, ponieważ zbyt wiele roślin, mebli ogrodowych czy ścieżek może sprawić wrażenie, że działka będzie jeszcze mniejsza, a wręcz zagracona.

 

Najlepsze rośliny do małego ogrodu

Niestety czasem trzeba wybrać czy chcemy mieć tylko zielony trawnik, a może tylko grządki z warzywami czy może jedynie kwietnik? Na niewielkiej przestrzeni lepiej jest postawić tylko na jedną wersję aranżacji ogrodu, ale dodanie grządki z warzywami wśród kwiatów też może się udać i całkiem ładnie wyglądać. Także trawnik i warzywniak lub trawnik i kwietnik wyglądają razem bardzo dobrze.

 

Rośliny do małego ogrodu również powinny być małe. Ale nie oznacza to, że trzeba rezygnować na przykład z drzew. Najlepiej jest wybrać te o architektonicznych kształtach koron czy karłowate. Dodadzą one charakteru w ogródku, ale też nie zajmą aż tak dużo miejsca jak tradycyjny drzewa. Także drzewka owocowe np. wiśnie i brzoskwinie przez regularne przycinanie gałęzi można uformować na niskie drzewa z bardzo gęstymi gałęziami.

 

Z kolei kwiaty do malego ogrodu to przede wszystkim rośliny wielokwiatowe z drobnymi listkami na przykład niezapominajka czy bratki. Sprawdza się też rośliny kwitnące sezonowo na przykład tulipany. Warto też posadzić hortensje czy różne byliny. Ale unikać roślin rozłożystych jak paprocie.